O szkole Aktualności Pracownicy Nasze
osiągnięcia
i sukcesy
Kontakt   INFORMACJE
dla rodziców i uczniów
Koła
zainteresowań
Przyjaciele
szkoły
  Zestaw podręczników
i programów nauczania
Realizowane
programy
  Projekt i wykonanie
GRAF MEDIA

Valid XHTML 1.0 Transitional

Poprawny CSS!

linia

22.12.2009 r.

Boże Narodzenie

W ostatnim dniu nauki szkolnej poznawaliśmy tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy przyszliśmy do szkoły odświętnie ubrani i zabraliśmy się do organizowania tego uroczystego dnia. Jedni poszli przebrać się na jasełka, inni dekorowali stoły wigilijne i przenosili potrawy.
O godz. 10.00 wszystkich zebranych (uczniów, rodziców i nauczycieli) powitała pani dyrektor i zaprosiła na szkolną Wigilię. Rozpoczęliśmy ją obejrzeniem jasełek przygotowanych przez uczniów z kl. VI i IV pt. „Jasełka na wesoło”. Starsi uczniowie, np. pastuszkowie zaskoczyli nas, gdy zamienili się w agentów ochrony Pana Jezusa. Mimo współczesnych akcentów przybliżyli nam oni historię narodzin Małego Jezuska. Po jasełkach przyszedł czas na życzenia. Złożyli je gospodarze poszczególnych klas, pani dyrektor i nasi goście. Potem zasiedliśmy do stołów, aby spożyć przygotowane potrawy wigilijne - pierogi, rybę, barszcz z uszkami, kompot z suszonych owoców. Po ich zjedzeniu rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie kolęd karaoke.
Nie mamy wątpliwości, że jest to jeden z najprzyjemniejszych dni w szkole.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

17.12.2009 r.

Wizyta w Niemczech

17 grudnia 2009 r. odwiedziliśmy naszych kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w Gross Gastrose. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbyły się tam występy artystyczne.
Program był bardzo bogaty: śpiewano piosenki, tańczono, grano na różnych instrumentach oraz prezentowano skecze. My również zaprezentowaliśmy swoje umiejętności: zaśpiewaliśmy „Cichą Noc” po polsku i niemiecku, a dziewczęta przedstawiły świąteczny układ taneczny. Wszystkich występujących zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami. Było sympatycznie i miło, przyjęto nas bardzo gościnnie, a na koniec otrzymaliśmy słodkie upominki.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

2, 4.12.2009 r.

Mikołajki

2 grudnia 2009 r., z okazji zbliżających się mikołajek, pojechaliśmy do Zielonej Góry. Najpierw udaliśmy się do Filharmonii Zielonogórskiej na „Koncert mikołajkowy”, a po koncercie podzieliliśmy się na dwie grupy. Młodsze dzieci ze swoimi wychowawczyniami udały się do Sali Zabaw, a klasy IV-VI poszły do kina na „Opowieść wigilijną”. Niestety, ten pełen atrakcji dzień szybko minął i późnym popołudniem wróciliśmy do Strzegowa.
Jednak to nie koniec mikołajkowych atrakcji.
4 grudnia w piątek, podczas apelu (na którym dostawaliśmy nagrody za zrobienie stroików i udział w różnych konkursach) rozległ się nagle dźwięk dzwoneczka. Okazało się, że to Mikołaj! Młodsze dzieci trochę się wystraszyły, ale kiedy Mikołaj otworzył worek, zrobiło się wesoło. Mikołaj zapraszał każdą klasę na środek i trzeba było dobrze odpowiedzieć na Jego pytania albo zaśpiewać piosenkę czy też wyrecytować wiersz. Mikołaj nie zapomniał również o naszych nauczycielach, którzy tak jak my musieli odpowiadać na pytania. Było bardzo zabawnie i wesoło.
Szkoda, że Mikołaj przychodzi tylko raz w roku.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

27.11.2009 r.

Andrzejki

7 listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej w Strze­gowie odbyły się andrzejki. O godzinie 15.00 spotkaliśmy się na wróżbach, słodkim poczęstunku i tańcach. Zgodnie z tradycją przeprowadzone zostały andrzejkowe wróżby, było lanie wosku, ustawianie butów, poznawanie imienia przyszłej sympatii, wybór zawodu, przyszłość według kart, drzewko szczęścia. Czas szybko mijał na wyśmienitej zabawie i niestety o 18.30 trzeba było wracać do domu.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

10.11.2009 r.

Święto Niepodległości

10 listopada 2009 r., w przeddzień Święta Niepodległości, odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Klasa piąta przedstawiła kalendarium wydarzeń związanych z tym ważnym dla naszej Ojczyzny okresem, pokazała długą i ciężką drogę do wolności, a także przypomniała najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

14.10.2009 r.

Dzień Nauczyciela

14 października to Święto Edukacji Narodowej dlatego w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowała klasa VI, korzystając z pomocy klasy V i przedszkolaków. Były piosenki, życzenia kwiaty i laurki wykonane przez uczniów, a także pokaz mody nauczycielskiej, który wzbudził aplauz zgromadzonej publiczności.
Po części artystycznej pani dyrektor B. Skowron wręczyła nauczycielom Nagrody Wójta, otrzymali je: D. Cierpik i K. Kali­nowska, a także Nagrody Dyrektora, otrzymali je: M. Nowakowska, U. Mroczkowska, M. Tomaszewska, B. Lewandowska, M. Rolińska oraz pracownicy: D. Zielińska i J. Kłak.
Na koniec zaproszeni goście i nauczyciele udali się na słodki poczęstunek.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

30.09.2009 r.

Święto Chłopaka i Ziemniaka

Dzień 30 września spędziliśmy w szkole trochę inaczej. Połą­czy­liśmy dwa święta jednym hasłem „Święto chłopaka z ziemniaka”.
Dziewczęta z Samorządu Szkolnego złożyły wszystkim chłopcom naszej szkoły życzenia, a koleżanki z klasy obdarowały ich upominkami. Nadeszła chwila zaskoczenia i radości, wybraliśmy (wypełniając wcześniej mini test) „Chłopaka na medal”. Zostali nimi: Kamil Polak, Kamil Szydłowski, Daniel Sykuła, Mariusz Gruszczyński i Patryk Szydłowski.
Zgodnie z przysłowiem „Na św. Tekli będziem ziemniaki jedli”, pan woźny rozpalił nam z rana duże ognisko i rozpoczął pieczenie kartofli.
Czas oczekiwania spędziliśmy rozgrywając wiele konkursów, niektóre z nich to: Mega-warzywo, Giga-owoc, quiz o ziemniaku, smakowanie warzyw i owoców. Najwięcej emocji wzbudziły zawody sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Były wykopki, przerzuty na różne sposoby. Na zakończenie podliczyliśmy zdobyte kasztany i okazało się, że zwyciężyła drużyna „czwórek”. Nagrody otrzymali wszyscy, gdyż rywalizacja była bardzo sportowa. Dzień ten zakończyliśmy zajadaniem się pieczonymi ziemniakami.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

22.09.2009 r.

Wycieczka do parku dinozaurów

22 września wybraliśmy się na jednodniową, zagraniczną wycieczkę do miejscowości Kleinwelka. Pojechaliśmy tam, aby obejrzeć i poznać wygląd zwierząt prehistorycznych - dinozaurów. Znajdujące się tam eksponaty są naturalnej wielkości i jest ich około 150 w całym parku. W jednej z części kompleksu znajduje się ekspozycja przedstawiająca życie ludzi pierwotnych (np. polowanie na mamuta). W parku nie tylko oglądaliśmy dinozaury, ale także bawiliśmy się na przeróżnych placach zabaw, szukaliśmy w ogromnej piaskownicy zębów zwierząt dawno żyjących. Starsi uczniowie z wielkim zapałem wdrapywali się na ścianki-skałki. W parku było bardzo dużo atrakcji, dlatego czas szybko mijał. Zgodnie stwierdziliśmy, że przyjedziemy tu jeszcze raz.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

16.09.2009 r.

Sprzątanie świata

W dniu 16 września 2009r. w szkole przeprowadzono akcję „sprzątanie świata”. Hasło przewodnie w tym roku brzmi POMAGAJMY ZIEMI - CODZIENNIE.
Wprowadzeniem do przebiegu dnia była rozmowa nauczyciela przyrody z uczniami na temat znaczenia środowiska, zachowania go w czystości, posza­nowania przyrody w życiu codziennym. Uczniowie chętnie zabierali głosy w dyskusji. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni ocenami z przyrody. Następnie odbyło się spotkaniem z panem leśniczym Arturem Skowronem, który w bardzo obrazowy sposób przybliżył uczniom wartości lasu, jego znaczenie dla ludzi i sposoby dbania o las w życiu codziennym. Przekazana wiedza zostanie wykorzystana przez uczniów i stosowana w praktyce. Uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli w teren, aby sprzątać najbliższą okolicę. Młodsze klasy tj. oddział przedszkolny, klasa I i II sprzątały teren wokół szkoły i w pobliżu. Uczniowie klas IV-VI zbierały śmieci na terenie pobliskiego lasu.
Po powrocie do szkoły uczniowie w grupach tworzyli plakaty pod tytułem POMAGAJMY ZIEMI - CODZIEN­NIE. Najlepsze prace zostały nagrodzone ocenami z plastyki. Zwyciężyły plakaty klasy V, drugie miejsce klasa VI, trzecie klasa II.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

6.06.2009 r.

Piknik rodzinny

Tradycją w naszej szkole stały się wspólne obchody Dnia Dziecka i Rodziców, dlatego 6 czerwca 2009 r. odbył się piknik. Na początku rodzice mogli podziwiać występy swoich pociech: każda klasa prezentowała program artystyczny: były wiersze, piosenki, a także gra na flecie.
Pani dyrektor wręczyła rodzicom dyplomy Super Mamy i Super Taty tym rodzicom, którzy wyłonieni zostali w szkolnych konkursach dla dzieci. Prace dzieci, rysunki i opisy, rodzice mogli podziwiać w trakcie imprezy.
Po części artystycznej korzystaliśmy z pozostałych atrakcji. Na chętnych czekały: bryczka, fryzjer, trampolina, wóz strażacki, loteria fantowa, grill, domowe wypieki, ciepłe gofry.
Mimo deszczu, piknik był udany, chociaż skończył się wcześniej niż planowaliśmy.
Dziękujemy za pomoc w organizacji rodzicom, strażakom z OSP z Markowic i Strzegowa, p. Filipiakowi, p. B. Olejnikowi, p. Z. Tatara oraz za hojność sponsorom. Tym razem wsparli nas: „Gospoda” Sękowice, D. Barylska, Sklep Jubilerski - M. Kwapich, Sklep spożywczy - M. Polaszek, PSS - Gubin, Piekarnia „Sikora”, Sklep ogrodniczy - ul. Obr. Pokoju - Gubin, Sklep ogrodniczy - os. E. Plater, Księgarnia „Kościesza”, Supermarket „Eko”, Sklep „Kleks”. Dziękujemy!

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

5.06.2009 r.

Unia Leśna

5 czerwca to Międzynarodowy Dzień Środowiska Naturalnego. Z tej okazji klasa V przedstawiła inscenizację pt. „Unia Leśna”, która poruszała nie tylko tematykę przyrodniczą, ale też unijną - bohaterowie przedstawienia przypomnieli historię Unii Europejskiej, cele i zasady jej działania. Taka „bajkowa” lekcja przydała się wszystkim, szczególnie dlatego, że za dwa dni - 7 czerwca odbyły się wybory do Europarlamentu.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

14.05.2009 r.

Wycieczka do Krakowa

W dniach 14-17 maja 2009 r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka do Krakowa. W czwartek rano o godz. 5.00 zebraliśmy się pod szkołą, spakowaliśmy nasze bagaże, sprawdziliśmy obecność i wyruszyliśmy w drogę do miasta królów polskich. Mimo zmęczenia podróżą, po rozlokowaniu się w Schronisku, poszliśmy jeszcze obejrzeć Stare Miasto. Następnego dnia zwiedziliśmy Wawel, katedrę i jej podziemia, widzie­liśmy dzwon Zygmunta, jaskinię Smoka Wawelskiego, Bramę Floriańską, a także wysłuchaliśmy Hejnału Mariackiego. Po obiedzie pojechaliśmy do kina IMAX na film w 3d „Afrykańska przygoda”, a potem do Parku Wodnego.
W sobotę wcześnie rano udaliśmy się autokarem do Wieliczki aby zwiedzić kopalnię soli. Zjechaliśmy do głębokości 210 m, a pani przewodnik opowiadała jak dawniej wydobywano sól. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ojcowski Park Narodowy, widzieliśmy Maczugę Herkulesa, Zamek na Pieskowej Skale i jaskinię nietoperzy, w której kręcono sceny do filmu „Ogniem i mieczem”.
W nie­dzielę raz jeszcze poszliśmy na spacer na Krakowski Rynek i do Sukiennic, aby kupić pamiątki.
Cztery dni wycieczki minęły w okamgnieniu i pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do Strzegowa.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

9.05.2009 r.

Wycieczka do Berlina

9 maja 2009 r. uczniowie klasy V i VI wraz z opie­kunami parę minut po 6 rano wyruszyli pociągiem z Guben do Berlina. Po dwóch godzinach dojechaliśmy do stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Jako pierwszy zobaczyliśmy Reistag - siedzibę parlamentu Niemiec. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę Berlina. Następnie obejrzeliśmy Bramę Brandenburską i pomnik Holokaustu, poświęcony pamięci pomordowanych Żydów. Potem odwiedziliśmy Muzeum Natury i Muzeum Techniki. Następnie metrem pojechaliśmy na stację PKP. Stamtąd zmęczeni, ale zadowoleni, pojechaliśmy do domu.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

30.04.2009 r.

Uroczysty apel

30 kwietnia w czwartek odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, klasa V przedstawiła inscenizację, która przybliżyła nam te ważne dla Ojczyzny wydarzenia. Mieliśmy również okazję obejrzeć herb Gminy Gubin i poznać jego krótką historię, a także wysłuchać wiersza „Kto Ty jesteś?” w wykonaniu przedszkolaków.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

17.04.2009 r.

Konkurs „Mam Talent”

17 kwietna 2009 r. w Szkole Podstawowej w Strze­gowie odbył się konkurs pod hasłem „Mam Talent”. Chętni uczniowie startowali w dwóch kategoriach: recytatorskiej (wiersz polski) i wokalnej (piosenka niemiecka). Występy budziły ogromne emocje wśród uczestników i zgromadzonej publiczności. W ocze­kiwaniu na werdykt nie zabrakło wspólnej zabawy - uczniowie śpiewali i tańczyli.
Jury w składzie: nauczyciele - D. Cierpik, K. Olejnik; rodzice - I. Solecka, D. Zielińska; przedstawiciel Sa­morządu Uczniowskiego - S. Kwiatkowska, przy­znało nagrody książkowe w poszczególnych kategoriach.
Recytacja: I. E. Polak (kl. 6), II. K. Hołoga (kl. 6), III. A. Ornawka (kl. 3), IV. K. Polak (kl. 1), V. K. Król (kl. 4).
Piosenka niemiecka: I. K. Gruszczyńska (kl. 6), II. E. Polak (kl. 6), III. D. Polak (kl. 5), IV. K. Król (kl. 4), M. Skowron (kl. 5)
Dla wszystkich uczestników były słodkie nagrody pocieszenia.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

10.04.2009 r.

Wielkanoc

10 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty wielkanocny apel. Tym razem najmłodsi uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje recytatorskie i wo­kalne umiejętności. Przypomnieliśmy sobie świąteczne symbole i zwyczaje.
Przedstawiciele SU w imieniu swoim i nauczycieli złożyli życzenia księdzu pro­boszczowi K. Korczowi.
Na koniec podzieliliśmy się wielkanocnym jajkiem.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

20.03.2009 r.

Dzień wiosny

20 marca, w przeddzień kalendarzowej wiosny, że­gna­liśmy w naszej szkole zimę.
Klasa piąta przygotowała scenkę humorystyczną o Dniu Waga­ro­wicza, a klasa szósta zapoznała nas z historią marzanny. Następnie udaliśmy się nad pobliski staw, gdzie wśród głośnych okrzyków i przy akompaniamencie różnych instrumentów, dokonaliśmy sym­bo­licznego spalenia „zimy”.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

7.02.2009 r.

Zabawa karnawałowa

7 lutego w świetlicy wiejskiej uczniowie naszej szkoły w pięknych kolorowych kostiumach bawili się na zabawie karnawałowej. Do tańca przygrywał zespół muzyczny „Adres” z Markosic. W czasie zabawy odbył się taniec kotylionowy oraz wybór najładniejszych strojów. Były nagrody i dużo śmiechu. Podczas przerw w muzyce wszyscy zajadali się pysznym ciastem. Zabawa trwała od 17.00 do 19.30.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

23.01.2009 r.

Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji pani dyrektor i samorząd szkolny złożył dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Następnie uczniowie zaprezentowali bogaty program arty­styczny: klasa III przedstawiła jasełka, zespół taneczny (2 grupy) zatańczył energicznie tańce, przedszkolaki wyrecytowały wierszyki, a klasa IV swoim skeczem rozbawiła do łez zgromadzonych na sali gości. Były bukieciki i laurki własnoręcznie wykonane przez uczniów. Po części artystycznej dziadkowie zaproszeni zostali na kawę i pyszne ciasto.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów
linia

16.01.2009 r.

Kulig

16 stycznia w piątek wybraliśmy się wraz z nauczy­cielami i rodzicami na kulig. Po połączeniu wszystkich (prawie 30) sanek do traktora pana Sołtysa ruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy przez strzegowskie pola i lasy... Atrakcji było co niemiara, ponieważ niektórzy przewracali się i cały kulig trzeba było kilkakrotnie zatrzymywać. Na koniec zjedliśmy kiełbaski upieczone w ognisku, które przygotował dla nas pan leśniczy.
Zmarznięci, ale zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły... No, może nie wszyscy - kilkoro uczniów straciło swoje sanki. Nie wytrzymały tego „zimowego testu”.
Dziękujemy za organizację kuligu sołtysowi Tade­uszowi Soleckiemu, a także za pomoc leśniczemu Krzysztofowi Miazgowiczowi oraz rodzicom: Małgorzacie Pastuch, Agnieszce Wyrzykowskiej i Andrzejowi Bilińskiemu.

kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów kronika SP Strzegów